Czy krewetki żyją w Bałtyku? Oczywiście!

Czy krewetki żyją w Bałtyku? Oczywiście, że tak. Stworzenia te nazywane są palaemon adspersus, czyli krewetka bałtycka. Lubią zimne i nieprzyjazne wody, dlatego można je spotkać między innymi we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego i morzach Północnym, Kaspijskim oraz Bałtyckim. Krewetki bałtyckie można znaleźć także spacerując wzdłuż plaż na Mierzei Wiślanej. Często wyrzuca je morze.

Nasz rodzima krewetka nie może równać się z krewetką królewską, ani nawet ze średniej wielkości krewetkami poławianymi w cieplejszych, południowych morzach. Maksymalna długość bałtyckiej odmiany to 6-8 centymetrów. Ci, którzy są krewetkowymi smakoszami wiedzą, że przy takich rozmiarach po zdjęciu pancerza pozostanie tylko mała pstynka…

Jednak myli się ten, kto myśli, że bałtycka odmiana nie trafia na talerze. Palaemon adspersus jest poławiana regularnie w Danii, ponieważ tam, a także u wybrzeży Norwegii jest jej najwięcej. Krewetką bałtycką delektują się także Szwedzi, jednak tu odławiana jest w znacznie mniejszych ilościach.

Krewetka bałtycka żeruje na głębokości od 1 do 10 metrów. Najczęściej można ją znaleźć w podwodnych zaroślach lub wśród glonów porastających to, co znalazło się na dnie morza. Bałtycki gatunek jest powoli wypierany przez nieco mniejszą krewetkę atlantycką, choć naukowcy spierają się w tej sprawie. Wielu z nich twierdzi, że nasza krewetka da sobie radę i wskazuje, że oba gatunki potrafią ze sobą współistnieć.

STWORY Z BAŁTYKU NA KANALE YOUTUBE

Temperatura Morza Bałtyckiego rośnie. Być morze już za kilkanaście albo kilkadziesiąt lat zamiast flądry i dorsza nadmorskie smażalnie i restauracje będą serwować bałtyckie homary i langusty?


ZOBACZ TEŻ


NOCLEGI NA MIERZEI WIŚLANEJ

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI