CERKIEW GRECKOKATOLICKA W CYGANKU

Cyganek, to niewielka osada położona pomiędzy Stegną a Nowym Dworem Gdańskim, tuż obok szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od drogi wojewódzkiej 502 stoi historyczna cerkiew greckokatolicka w Cyganku, oraz Cmentarz Jedenastu Wsi.

Zabytkowa cerkiew greckokatolicka (dawny kościół) św. Mikołaja, to jedna z najstarszych budowli na Mierzei Wiślanej.

Część konstrukcji budowli pochodzi z XIV wieku. Tuż po II Wojnie Światowej w okolice Żuław zostało przesiedlonych 115 greckokatolickich rodzin, które stworzyły zalążek greckokatolickiej społeczności.

Losy kościoła – cerkwi w Cyganku są równie burzliwe, jak losy powojennej Polski. Budynek z zakrystią przejmowany był przez wielorakie frakcje, ale w latach 50-tych komunistyczne władze zamknęły cerkiew. Wtedy w przyległych budynkach zakwaterowano rodziny pochodzenia romskiego. Sprawa skończyła się w sądzie, ostatecznie plebanię podzielono więc na dwie części.

Dziś sakralna budowla w Cyganku wciąż służy wiernym, ale jest także świadectwem zagmatwanej historii Żuław oraz jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych. Sam budynek przedstawia się imponująco, warto dodać, że w jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się także kilkusetletni Cmentarz Jedenastu Wsi (1639) oraz wielojęzyczne, zabytkowe nagrobki.

Do Cyganka można bez problemu dotrzeć samochodem albo rowerem, to zaledwie 10 minut jazdy ze Stegny. Tuż obok osady znajdziecie też przystanek “Cyganek”, do którego w sezonie dostaniecie się Żuławską Koleją Dojazdową.ZOBACZ TEŻ: