MESSERSCHMITT ME 109 G – STEGNA

Okolice Żuław Wiślanych były sceną dramatycznych wydarzeń podczas II Wojny Światowej. Do dziś na Mierzei można znaleźć dużo śladów tamtych lat. 5 października 2018 roku, a więc ponad 70 lat po zakończeniu działań wojennych na plaży w Stegnie odnaleziono wrak niemieckiego samolotu Messerschmitt Me 109 G.

Informacje o tym, że w Stegnie zakopany jest wraz samolotu były znane już znacznie wcześniej. Najstarsi mieszkańcy okolic pamiętają, jak przed laty fragmenty maszyny wystawały z wody. Pod warstwą piasku odnaleziono skrzydła, fragmenty kadłuba oraz silnik. Samolot zachował się w bardzo dobrym stanie – był aluminiową konstrukcją.

Znaleziony Messerschmitt Me 109 G został najprawdopodobniej zestrzelony w 1945 roku przez nacierające wojska ZSRR. Według jednej z hipotez pilot próbował lądować na plaży uszkodzonym samolotem.

Dziś na plaży w Stegnie nie ma śladu po wraku, trafił pod opiekę Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza, gdzie ma być odrestaurowany i wystawiony jako jeden z eksponatów. Zostało jednak miejsce, w którym można na chwilę wrócić do wydarzeń sprzed ponad pół wieku.

NAWIGUJ DO MIEJSCA


GALERIA: MESSERSCHMITT ME 109 G W STEGNIE


WIDEO: JAK ODNALEZIONO MESSERSCHMITTA ME 109 G W STEGNIE