EL CAMINO – MIKOSZEWO

Przez Żuławy Wiślane prowadzi fragment jednej z odnóg Camino de Santiago (potocznie “El Camino” – droga), kolosalnej sieci pieszych dróg pielgrzymkowych, prowadzących do hiszpańskiego Santiago de Compostela, których łączna długość mierzona jest w tysiącach kilometrów. Szlaki oznaczane są charakterystyczną żółtą muszlą, którą bez wątpienia nie raz widzieliście, podróżując po Europie.

Słupki z żółtą muszlą można znaleźć w wielu miejscach na Żuławach Wiślanych, przez które prowadzi pomorski fragment dłuższej Drogi św. Jakuba, rozpoczynającej się na Litwie, wiodącej przez Kaliningrad, Elbląg, Gdańsk, Świnoujście, Rostock i Hamburg, na Santiago de Compostela kończąc oczywiście.

Jeden ze słupów „El Camino” znajduje się przy zjeździe z przeprawy promowej w Mikoszewie.

HISTORIA

Szlaki św. Jakuba swą nazwę wzięły od apostoła Jezusa Chrystusa, pierwszego biskupa Jerozolimy, który został ścięty przez Heroda Agryppę w 44 r. n.e. Według przekazów, jego ciało zostało przewiezione do Hiszpanii w VI wieku, ale dopiero w 813 roku grób odnalazł pustelnik Pelayo. Na ślad grobu naprowadził go deszcz spadających gwiazd, stąd pierwsza nazwa powstałej w tym miejscu osady – Campus Stellae (Pole Gwiazd). Później nazwa została zniekształcona i zamieniła się w Compostela. Dziś pielgrzymi kończą swoją wędrówkę w Santiago de Compostela a św. Jakub jest patronem Hiszpanii.

Pielgrzymki do Santiago rozpoczęły się już w IX wieku, następnie nad relikwiami wzniesiono kościół, by ostatecznie na przełomie XI i XII wieku zbudować monumentalną katedrę. Dziś El Camino pokonuje co roku kilkaset tysięcy osób (w 2016 roku w Santiago wydano 278 tysięcy certyfikatów).

Choć Droga św. Jakuba związana jest przede wszystkim z kulturą chrześcijańską, pokonanie choć fragmentu drogi stało się także symbolem przełamania własnych słabości, odnowienia duchowego, a dla niektórych zwykłym wyzwaniem lub atrakcją turystyczną. Świadczą o tym statystyki, według których ósmą co do liczebności nacją, która odbiera certyfikaty El Camino są… Koreańczycy.


WARTO WIEDZIEĆ

  • najpopularniejsze i najlepiej rozwinięte trasy El Camino prowadzą z Saint Jean de Port, Oviedo, Sevilli (Hiszpania), Narbonne (Francja), Lagos (Portugalia)
  • na oficjalnych trasach rozwinął się swoisty „pielgrzymkowy biznes” obejmujący sprzedaż pamiątek, ofertę noclegową oraz gastronomiczną.
  • w 2010 roku zrealizowano doskonały film „El Camino” (polski tytuł „Droga życia”), w którym główną rolę lekarza niegodzącego się ze śmiercią syna zagrał Martin Sheen. Film otrzymał wiele nagród, między innymi ALMA Award dla Sheena w kategorii „najlepszy aktor”, oraz ALMA Award w kategorii „najlepszy film”.

NAWIGUJ DO MIEJSCA