Jantar, znaczy Bursztyn

Jantar to wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych.

Wieś znajduje się na szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Leży pomiędzy Mikoszewem a Stegną. Przez te obszary przechodził niegdyś szlak bursztynowy. Co roku w okresie wakacji letnich odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.

Słowo „Jantar” pochodzi od litewskiego odpowiednika słowa bursztyn. Pierwsze informacje o miejscowości w księdze Komturstwa malborskiego pochodzą z 1400 roku . W osadzie funkcjonowały dwie karczmy. Na początku XIV wieku mieszkańcy uczestniczyli w zakładaniu organizacji przeciwpowodziowej, czyli Związku Wałowego. W czasie wielkiej wojny 1409–1411 Jantar został ograbiony i zdewastowany przez wojska oblegające zamek w Malborku. Po II Pokoju toruńskim wieś stała się własnością miasta Gdańska. W 1945 roku nadano miejscowości nazwę Paców, ale w 1947 zmieniono ją na Jantar.

Plaża w Jantarze. Wszystko, czego pragniesz na wakacjach.

Kolejne plażowe miejsce na Mierzei Wiślanej, to główne zejście w Jantarze. Znajdziecie tu mnóstwo piasku, gofry, kręcone lody i świeżą, smażoną rybkę! Na plażę w Jantarze prowadzi asfaltowa droga, wzdłuż której znajduje się masa atrakcji dla młodszych i starszych.Sołectwo Jantar Gmina Stegna

Opublikowany przez Na Mierzeję Środa, 10 czerwca 2020
PLAŻA W JANTARZE – WIDEO

Jantar jest miejscowością turystyczną z dobrze rozwiniętą bazą noclegową. Znajdziecie tu strzeżoną plażę oraz liczne punkty gastronomiczne. W Jantarze znajduje się kryta pływalnia, szkoła podstawowa, kościół, staw rybny Polskiego Związku Wędkarstwa, pasieka, mini zoo, stadnina koni, szkoła jeździecka. W sezonie letnim miejscowość tętni życiem, w okresie zimowym miejscowość staję się cicha i spokojna, ale pełna spacerowiczów.


ZOBACZ T

NOCLEGI W JANTARZE

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI