NOWA KARCZMA

Nowa Karczma (potoczna nazwa Piaski) to część Krynicy Morskiej położona na końcu polskiej strefy Mierzei Wiślanej, w odległości około 4 km od granicy Polski z Rosją (obwód kaliningradzki).

HISTORIA

Dawna nazwa miejscowości Nowa Karczma pochodzi od istniejącej na tym terenie w średniowieczu karczmy. Powstała ona dzięki przywilejowi z 16 maja 1429 nadanemu karczmarzowi Hannosowi przez komtura krzyżackiego Henryka Holta.

Pierwszy kościół wybudowano w Nowej Karczmie około 1600 roku. Znajdują się tu także pozostałości cmentarza mennonickiego z XVIII wieku.

Wędrujące wydmy powodowały, że osada na przestrzeni wieków kilkakrotnie zmieniała swoje położenie (stąd potoczna nazwa Piaski). Ostatnia taka migracja miała miejsce w 1825.

W czasie II wojny światowej Nowa Karczma uległa zniszczeniu, została zajęta 1 maja 1945 przez wojska radzieckie, a z czasem przejęła ją administracja polska, po wytyczeniu granicy, przybyli też pierwsi polscy osadnicy. W 1964 doprowadzono do Nowej Karczmy z Krynicy Morskiej drogę asfaltową.

W 1948 wprowadzono urzędowo polską nazwę Nowa Karczma, zastępując poprzednią niemiecką nazwę wsi Neukrug (obecnie wschodnia część miejscowości).

TURYSTYKA

W Nowej Karczmie znajdują się szerokie, ciągnące się kilometrami plaże, które w sezonie turystycznym pozostają nieprzepełnione. Ze względu na mniej rozwiniętą (w porównaniu do Krynicy Morskiej) infrastruktury turystycznej, Nowa Karczma pozostaje lokalizacją lubianą szczególnie przez gości szukających spokojnego i mniej hałaśliwego miejsca.

CIEKAWE MIEJSCA

  • stara latarnia morska
  • cmentarz mennonicki z XVIII wieku
  • szlak Joanny Chmielewskiej
  • granica państwa