Mikoszewo. Szerokie plaże i ujście Wisły

Mikoszewo leży w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna na obszarze Żuław Wiślanych. Miejscowość ciągnie się wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 501, czyli głównej arterii przecinającej Mierzeję Wiślaną.

Rybacko-turystyczna miejscowość jest położona po wschodniej stronie ujścia przekopu Wisły, na początku Mierzei Wiślanej. Stąd odpływa prom do Świbna, Także tu rozpoczyna się – lub kończy – szlak kolei wąskotorowej do Sztutowa i Nowego Dworu Gdańskiego (Żuławska Kolej Dojazdowa). W Mikoszewie znajdziecie szeroką, strzeżoną plażę.

Mikoszewo to wieś położona przy samym ujściu Wisły do morza. Do niedawna Mikoszewo było miejscowością rolniczą. Jednak w ostatnich latach zanotowano znaczny wzrost funkcji turystycznej tej miejscowości.

POCZTÓWKA Z MIKOSZEWA NA KANALE YOUTUBE

Pierwsze wzmianki historyczne o tej miejscowości sięgają XIII wieku, a konkretnie 1243 roku, a z nazwą miejscowości (niemiecka nazwa Nickelswalde) wiąże się pewna historia. Otóż bogaty szlachcic imieniem Niklas gościł na swoim dworze wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Na cześć swojego gościa urządził wielką ucztę. Zamiast krzeseł użył beczek pełnych złota i na nich posadził swoich gości. Legenda mówi, że kilka tych beczek pełnych złota zostało wrzuconych w nurt Wisły na poczet odkupienia grzechów popełnionych przez Niklasa.

Mikoszewo jest miejscem, gdzie nienaruszoną działaniem człowieka przyrodę można spotkać na każdym kroku. Przy samym ujściu Wisły, na północ od wsi, utworzony został w 1991 roku rezerwat Mewia Łacha. Rezerwat ten jest miejscem gniazdowania rzadkich gatunków ptactwa wodnego. Jest również miejscem odpoczynku dla ptactwa w trakcie corocznych wędrówek do ciepłych krajów. Rezerwat ten jest jedynym w Polsce miejscem gdzie stale występują foki.

W Mikoszewie znajdziecie szeroką plażę, z której od ujścia Wisły dzieli Was zaledwie kilka minut spaceru. Do skrajnego, zachodniego wejścia można dojechać rowerem.


ZOBACZ TAKŻE:

NOCLEGI W MIKOSZEWIE

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI